Radyo Selam
  Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam Radyo Selam  
   
 
SURİYE'DE ESED KATLİAMI ARTIYOR!


Yerle bir edilen Bab-ı Amr mahallesinde enkaz altında çok sayıda cesedin bulunduğu belirtiliyor.

Suriye'de rejime bağlı güçlerin bir ay süren bombardımanla yerle bir ettiği Humus'tan kaçmayı başaranların ajanslara anlattıkları, şehirde yaşanan insanlık dışı vahşeti gözler önüne serdi. Bab-ı Amr mahallesinin geçtiğimiz hafta düşmesinin ardından zor bir yolculuk sonrası Lübnan'a ulaşan Suriyeliler, Humus'u ağır bir ceset kokusunun kapladığını söylüyor. Ahmed adlı bir Humuslu, şehirdeki korkunç manzarayı, "Ölüm kokusu her yerde. Cesetler sokaklarda, birçoğu da çürümüş halde. Fakat onları gömemedik." sözleriyle özetliyor. Bir başka Humuslu ise Esed güçlerinin sergilediği vahşeti, "Tanıdığım insanların öldüğünü gördükçe artık hiçbir şey hissetmemeye başladım. Şahit olduğumuz mezalim hayal gücümüzün de ötesinde." diye aktarıyor. Humus sakinleri, bir aylık bombardıman sırasında hayatlarını nasıl idame ettirdiklerine dair detaylar da veriyor. Temel ihtiyaçlarını Bab-ı Amr'ı, komşu mahalleye bağlayan 3 kilometrelik tünel sayesinde karşılamışlar. Ancak tünelin top ateşiyle vurulmasının ardından hem gıda hem de mühimmat sıkıntısı çekmeye başlamışlar.

Direnişçilerin cephanesinin bitmesiyle sivillerin bölgeden ayrılması tavsiye edilmiş. Erkekler Lübnan'a kaçarken, kadın ve çocuklar ise Humus'un köylerine sığınmış. Eylemciler, geçtiğimiz haftaki kaçış sırasında en az 62 kişinin öldürüldüğünü söylüyor. Devlet Başkanı Beşşar Esed karşıtı gösterilerin yaklaşık bir yıldır devam ettiği ülkede Birleşmiş Milletler verilerine göre 7 bin 500'den fazla kişi hayatını kaybetti. Suriye güvenlik güçlerinin operasyonları özellikle Humus, Hama, Rastan, İdlib gibi şehirlerde yoğunlaşmış durumda. Ordu bu şehirlerde ağır silahlarla operasyon düzenlerken, yardım kuruluşlarının, çatışmaların en şiddetli yaşandığı Humus'un Bab-ı Amr mahallesine girmesine halen izin verilmiyor. Muhalifler, katliamın boyutunu ve izlerini ortadan kaldırmak için yardım konvoyunun bölgeye alınmadığını ifade ediyor. Muhaliflere göre Suriye ordusu, Humusluların Lübnan'a kaçmak için kullandığı bir köprüyü de dün havaya uçurdu.

Ağır bombardımana tutulan Bab-ı Amr'ın büyük kısmının tahrip olduğu, birçok binanın yerle bir edildiği, kanalizasyon ve su altyapısının havaya uçurulduğu belirtiliyor. Ömer adlı bir Suriyeli ise güvenlik güçlerinin elinde 1500 kişilik bir liste olduğunu, ev ev baskınlar yaparak bu kişileri topladıklarını ve bazılarını da infaz ettiklerini kaydediyor. Lübnan'a sığınan Ömer, "Her evde en az bir şehit var. Kaç kişinin öldürüldüğünü bilmek imkânsız." diyor. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de 'muhalif avı' başlatılan kente giriş-çıkışların yasaklandığını, öldürülen yönetim karşıtlarının cesetlerinin yakıldığını vurguluyor. Kadınlara da tecavüz edildiği ileri süren örgüt, "Bab-ı Amr'da yaşananlarla ilgili elimizde delil var. Yargısız infaz yapılıyor." diyor. Ancak Humuslular, tüm kayıplarına rağmen geri dönüp Esed rejimini düşüreceklerini söylüyor. Ahmed adlı Suriyeli, bu inancını, "Bu sadece ilk raund. Savaş henüz bitmedi. Geri döneceğiz. Ordu istesin ya da istemesin Bab-ı Amr'dan çekilecek." sözleriyle dile getiriyor. Bu arada son iki günde Suriye genelinde 72 kişi ölürken, güneydeki Dera kentinde devam eden askerî operasyonlar sırasında kentteki Hz. Ebubekir Camii'ne roket isabet ettiği bildirildi. Halep'te ise dün ilk defa avukatlar ve adalet sarayı çalışanlarının sloganlar eşliğinde Esed'i protesto ettiği açıklandı.


McCain, hava saldırısı çağrısı yaptı

ABD Kongresi'ndeki etkin senatörlerden John McCain, ABD Başkanı Barack Obama'yı, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e karşı çok yumuşak kalmakla eleştirdi. McCain, önceki gün Senato'da yaptığı açıklamada, "ABD, Esed güçlerine karşı hava saldırıları yoluyla Suriye'deki, özellikle de ülkenin kuzeyindeki kilit yerleşim merkezlerini korumaya yönelik bir uluslararası çabaya öncülük etmeli." dedi. Obama ise dün Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki şiddetten üzüntü duyduğunu ancak Amerika'nın tek taraflı askeri müdahalede bulunmayacağını belirtti.

zaman

Radyo Selam
Radyo Selam
Radyo Selam
3. Aykut Kuşkaya - Serenat
4. Grup Genç - Sözü Var
5. Grup Haykırış - Öç
6. Ömer Karaoğlu - Şehit Taht ...
7. Mehmet Batar - Sürgün Ülke
8. Grup Yürüyüş - Ey Şehit
9. Grup Mavera - Yaşasın Efen ...
10. Kardeşlik Çağrısı - Çocukl ...
11. Mustafa Cihat - Amenna
12. Seyfullah - Salatullah
Devamı...  
Radyo Selam
Radyo Selam
 
Radyo Selam
Radyo Selam
E-Veri Bilişim Hizmetleri
Radyo Selam
Radyo Selam
MALATYA HABER AJANSI